הדבר הכי חשוב שאנשים לא יודעים על פנסיה

ניוזלטר ספטמבר 2013 
הדבר הכי נמכר בארץ הוא הנחה. השאלה היא הנחה ממה, מה המוצר שמקבלים ואיך השירות. קחו למשל נושא כמו פנסיה, ללא ספק נושא סבוך ומורכב וחשוב מאין כמוהו. לצערנו, לעיתים קרובות הדיון בנושא מתנהל בצורה שטחית ומתמקד אך ורק בדמי הניהול, מה שגורם לכך שלמבוטחים רבים יש תכנית פנסיה שלא מתאימה להם ולמשפחתם. חוסר ההתאמה הזה עלול ברגע קריטי לעלות הרבה מאוד כסף ועוגמת נפש.
מי שפונה ישירות לחברת ביטוח, ללא ייעוץ, נרשם לתוכנית בסיסית שהיא ברירת מחדל, ולא מתאימה לצרכים שלו. לדוגמה, רווקים רבים משלמים דרך הפנסיה על ביטוח חיים, למרות שאין להם צורך בכך.

בתוך תוכניות הפנסיה ישנם מרכיבים ביטוחיים שצריכים להתאים לסטטוס המשפחתי ולאופי החיים של המבוטח. אתם עשויים לקבל את הרושם (שייתכן מאוד שהוא מוטעה) שחסכתם בדמי הניהול, אבל את מה שחסכתם, ייתכן שאתם מבזבזים על מרכיבים ביטוחיים בפנסיה להם אתם אינכם זקוקים. או שייתכן שחסרים לכם סעיפים חשובים עבורכם, כמו הגדלה אוטומטית לאורך שנים של הקצבה שלכם במקרה של אובדן כושר עבודה, בעוד שברירת המחדל במקרה זה היא קצבת נכות קבועה שלא תספיק במשך השנים. 

ביטוח חיים ופנסיה

ביטוח חיים, למשל, הוא חלק מתוכנית פנסיה. אבל יש הבדל בין הביטוח הזה, המוכר כביטוח שארים, לבין ביטוח חיים נפרד. 
בביטוח שארים הכסף מגיע בצורת קצבה חודשית, ובביטוח חיים כסכום חד פעמי. לעיתים קרובות, ביטוח השארים מספק סכום נמוך מדי וצריך לבדוק אם לא צריך להשלים אותו.

אז איך יודעים כמה כסף צריכים? המודל לסכום המינימאלי הוא סך כל הוצאות המשפחה למשך חמש שנים. כך שאם משפחה עם שני ילדים מוציאה 15 אלף ₪ בחודש, הסכום של ביטוח החיים ו/או השארים צריך לעמוד על 15,000 ₪ בחודש. כפול 12 (חודשים) כפול 5 (שנים) יוצא: 900 אלף ₪. מודלים אחרים לוקחים בחשבון 120 משכורות או את מספר השנים עד שהילדים עוזבים את הבית.
הסיבה שכך מחשבים היא כי לא רק ההכנסה של המבוטח נעלמת כשהוא, חס וחלילה, הולך לעולמו, אלא גם ההכנסה של המפרנס היחיד שנשאר נפגעת, בגלל הצורך לטפל בילדים ולהתאושש בעצמו. כמו כן, ישנן הוצאות נוספות בגלל הצורך בתמיכה גדולה לילדים ובגלל התקופה הקשה שבפתח, ולכן צריך ליצור מצב שלא יהיו למשפחה בעיות ודאגות כלכליות למשך חמש שנים.

המעוניינים לבדוק את המצב הביטוחי שלהם מוזמנים לפנות אליי>>>

בריאות ואושר,
אסי קריטי.

למידע נוסף בנושא חיסכון פנסיוני לחצו כאן>>>